Вземи изгоден кредит сега!

Creditpoint.bg - изчисли кредитния си рейтинг

сряда, 28 август 2013 г.

Балчик - Любов от пръв поглед!

БАЛЧИК – ЛЮБОВ ОТ ПРЪВ ПОГЛЕД
  
След усилната работа по изготвяне на ДДС-та на амнайсет фирми, у мен се появява неописуем порив към морски бриз, пясък, безгрижни вечери. Не ме напуска мисълта да се метна на колата и да отпътувам за Балчик. И без това брат ми отдавна ме кани да отида да погостувам на лятната им къща.
А има  ли нещо по-хубаво от това да се подчиниш на изкушението, за да се оттървеш от него. Последната мисъл не е моя разбира се, а на Пол Брег. Обаче толкова ми допада в този момент, защото наистина решението ми е колкото човешко, толкова и импулсивно. Освен това развитието на техниката и технологиите позволяват работното ти място да бъде където си пожелаеш /говоря за братството от счетоводители/      
Грабвам лаптопа, няколко папки и разбира се котката, скачам в  колата и отпрашвам за Балчик.
Тръгвам по познатия път, качвам се на международното шосе и тръгвам  по пътя за Силистра.Този път ми е по-познат.Пътьом зареждам гориво, запасявам се със студена минерална вода и .......дим да ме няма!
Петък след обяд е. Движението не е толкова натоварено. Натискам до пода педала на газта на моята Тойота и си казвам: Ех,живот,здравей,здравей!
Пристигам вече по мръкнало.Малко трудно се ориентирам по уличките на града, но намирам къщата и спирам.Звънкам по телефона, излизат да ме посрещнат.
Горката котка вече е жабясала тотално и е гладна, та знае ли се.
Настанявам я в кухнята, сипвам и храна и вода и се заемам с разтоварването на багажа.
То багаж като багаж ли e? Ще кажеш, че не за два дни, а за половин година съм тръгнала, но женска работа.
Сядаме около масата. Хапваме. Премествам се лекичко на люлката, полюлявам се кротичко и се унасям в сладка дрямка, предвкусвайки утрешния плаж.
Ура! Слънцето изгря. Навън е свежа и чиста утрин. Седя на люлката и пия сутрешното кафе. Котката е дислоцирана в кухнята. Застанала на прозореца и гледа да не изпусне и най-малката подробност от новия пейзаж.
Време е да тръгваме към плажа. Тръгваме с автомобил, защото къщата е на  десетина километра от плажа. Избрали сме си плажа под Двореца и всяка година си ходим там.Чакам с нетърпение да зърна морето.





Ето го плажа! Все още малко пустичък. Но това е добре, защото ще можем да си намерим хубаво местенце.


Заведенията около плажа вече тръпнат в очакване на посетители.



Минаваме и покрай Корона и след малко се открива вълшебната гледка към двореца.


Прекрасно месетнеце за плаж! А и заведенията са в непосредствена близост и съблазнително ти предлагат всякакви лакомства.
Полежавам на плажа за кратко, но не ме свърта. 

Хвърлям жадни погледи към пътеката, която води до Двореца. Решавам обаче да си го оставя като десерт за следващия ден..



За днес е предвидено слънце, море, плаж и релакс!






понеделник, 26 август 2013 г.

Оригинална плодова пита!


ОРИГИНАЛНА ПЛОДОВА ПИТА

ПРОДУКТИ:

Краве масло за намазване                                                       100 г.малини

  450 г.маслено тесто                                                                   100 г.къпини

  разбито яйце за намазване                                                    100 г.праскови

 ● 100 г.френско грозде                                                                ● круши от компот бели

100 г.боровинки                                                                          3 с..ябълково желе

клонче джоджън за украса

1. Загрейте фурната на 200 градуса. Направете шаблон за тестото. Изрежете кръг с диаметър 23 см. от парче пергамент. Свийте на две, прегънете единият ъгъл до 2/3 от обиколката и прегънете другия върху него. Орежете ъглите на заобления край. Развийте, за да получите форма на цвете с шест секции. Намажете добре с масло.

2. Развийте размразеното бутер тесто, сложете го върху влажна тава. Сложете шаблона и изрежете цветето. Срежете 6 мм широки ивици от останалото тесто и ги разположете около ръбовете на основната форма. 


Сложете по-широки ивици през средата на тестото.



3. Сложете тестеното цвете на шест секции. Намажете отгоре тестените ивици с разбито яйце. Набодете основата на секциите с вилица. Охладете тестото в хладилника за 30 минути.

4. Изпечете във фурната за 15-20 мин. докато бухне добре и стане златисто. Отделете формата с нож с широко плоско острие и охладете. Пригответе плодовете като наредите     всеки плод в отделна секция на тестеното цвете.

5. Загрейте ябълковото желе в тенджера с 1 с.л. вода, докато се втечни. Претрийте го през цедка, ако е енеобходимо. Поохладете и залейте плодовете. Украсете с клончета джоджен.

 


събота, 24 август 2013 г.

Пърженица по Мелнишки.

ПЪРЖЕНИЦА ПО МЕЛНИШКИ
Необходими продукти за 4 порции


▪ 450 г. свинска плешка                                                                                ▪ 350 г.кромид
▪ 250 г.печени чушки                                                                                     ▪  12 яйца
▪ 350 г.кромид                                                                                                 ▪ 350 г.сирене
▪ 4 домата                                                                                                        ▪ олио
▪ градинска чубрица                                                                                     ▪ босилек,джоджън,самардала
червен и черен пипер                                                                               ▪ 50 мл.бяло вино
шарена сол                                                                                                   ▪ сминдух и магданоз

1. Изчистената от жилки плешка се маринова с подправките и виното и преседява така 8
    часа. След това се нарязва на жулиени и се запържва в мазнина до златисто.
2. Към месото се прибавят нарязаните на ситно лук и чушки.
3. Доматите са обелват и се нарязват на кубчета и също се прибавят към останалите продукти
4. След като и те леко се запържат,ястието се сваля от огъня и към него се прибавят яйцата и
   сиренето.
5. Отново се поставят за минута на огъня. Преди поднасяне пърженицата се поръсва с
   магданоз,шарена сол и сминдух.




Печени смокини!

ПЕЧЕНИ СМОКИНИ

ПРОДУКТИ

○  6 големи  пресни смокини
○  25 г.краве масло за намазване
○  4 с.л.джинджифилов мед
○ настъргана кора от два портокала
○ две супени лъжици коняк Коантро
   или Гран Марние
○ 225 мл.натурално кисело мляко
ПРИГОТВЯНЕ

1. Загрейте фурната на 190 градуса. Отрежете дръжките на смокините и направете 2 нареза кръстообразно на върха им, до ¾ от височината, за да разделите плодовете на четвъртинки. Притиснете основата на смокините, за да се отворят като цветчета и да се вижда червената пулпа на семената.
2. Намажете обилно с маслото тава за печене. Сложете по 1 ч.л.мед във всяка отворена смокиня, отгоре украсете с малко портокалова кора и поръсете с коняка. Покрийте плътно тавата с фолио и печете 20-25 мин.докато смокините станат готови.
3. Сипете киселото мляко на дъното на 4 купички за сервиране. Сложете отгоре смокините и поднесете.

Съвет:Тъй като не можах да намеря в магазинната мрежа на Русе джинджифиров мед, си го приготвих от пчелен мед, в който добавих настърган джинджифил.


Кълцано месо в тесто!

Кълцано месо в тесто

ПРОДУКТИ:
◊ 50 г.краве масло                                                                          ◊  1- 3 ч.л. дижонска горчица
◊ 1 голяма глава кромид лук                                                         ◊ 1 яйце, разбито
◊ 1 скилидка чесън, счукана                                                         ◊  450 г.маслено тесто
◊ 1 супена лъжица прясно нарязана салвия                               ◊  3 твърдо сварени яйца,нарязани
◊ 2 с.л.прясно нарязан магданоз                                                        наполовина
◊ 700 г.кайма                                                                                   ◊ сол и смлян чер пипер

1. Загрейте фурната на 200 градуса. Стопете маслото в малка тенджерка, добавете лука,
 Чесъна и зелените подправки и пържете на тих огън. Разбърквайте от време на време, докато
 лукът омекне.
2. Сложете кълцаното месо в голяма купа и объркайте с лучената смес. Добавете солта, черния
   пипер, горчицата и по-голяма част от разбитото яйце, като запазите малко за
   глазура. Объркайте добре.
3. Разточете тестото на правоъгалник 23 х 30 см. Разстелете половината  месо в средата. Сложете твърдо сварените яйца отгоре и ги покрийте с останалата кайма.
4. Направете диагонални прорези от всяка страна на тестото на интервали 2,5 см. Прихлупете
   тестото върху месото и го прилепете добре към него като редувате ивиците.
5. Намажете тестото със запазеното яйце и печете във фурната 30-40 мин.до златисто. Поднесете горещо или студено!

Продукти!

Подготовка!




Да ви е сладко!


Салата с морски продукти и ориз!


Насладете се на средиземноморски вкус и обърнете мислите си към лятото.
Пикантната салата може да бъде поднесена като здравословно
допълнение към почти всяко блюдо.

Салата с морски продукти и ориз

                                                                                                             ЗА ЗАЛИВКАТА:

-  225 г.дългозърнест ориз                                                                              -  8 с.л. зехтин
-  щипка сол                                                                                                         - 2 с.л. лимонов сок

-  2 ситно нарязани листа маруля                                                                  -  кората от 1 лимон
-  2 обелени домата,на кубчета                                                                     -  2 с.л сок от зелен лимон  

-  200 г.сварени скариди                                                                                  -   кората от 1 зелен лимон
-  200 г.царевица от консерва                                                                        -  2 скилидки чесън, наполовина                                                                                                                                     сол и  смлян бял и черен пипер

                                                                                                                               -  4-8 сварени кралски скариди

                                                                                                            

1. Сложете продуктите за заливката в буркан и затворете добре. Оставете да се накиснат 1 ч., после извадете чесъна.
2. Сварете ориза в подсолена вода за 12-15 минути. Отцедете добре. Оваляйте го в половината заливка. Охладете и добавете останалите продукти за салатата.

3. Почистете и измийте добре 4 големи черупки от миди пектени разпределете в тях равномерно салатената смес. Оставете в хладилника за 1 час.

4. Наредете кралските скариди върху мидените черупки, сложени на голямо блюдо. Поднесете със заливката.

неделя, 18 август 2013 г.

Разходка в парка!

РАЗХОДКА В ПАРКА

Петък след обяд е. Довършвам последните справки и документи за данъчните. Трябва да ги занеса до 17 часа, а вече толкова съм изморена, че ми идва да легна и да заспя непробудно.
Мобилизирам последни сили, мятам късите панталони и тениската, вземам документите и тръгвам.
Заключвайки входната врата ми хрумва нещо. Отключвам.Влизам с обувките, грабвам фотоапарата. В движение вземам решение да оставя папирите в НАП и да отида на една късна следобедна разходка в парка. И без това градския парк е непосредствено до НАП.
Приключвам набързо ангажимента си, паркирам колата на входа на парка и о,блаженство!
Най-накрая дойде времето за почивка и отмора в  горещия  петъчен  след обяд.Започвам моята разходка от култовия паметник на Альоша.
Застанал на пост, милия все още ни пази /от какво ли?/


 Трябва да мина и покрай още една култова сграда на развития социализъм в началото на парка, а именно самотно издигащата се сграда на Дома на културата.


Вначалото на парка ме посреща цветна феерия от красиви цветя, спиращи дъха. Не мога да се стърпя вадя пак фотоапарата и щракам.

И още

Предприемчиви търговци отдавна са се ориентирали към апетитните местенца и са стъкнали своите заведения. И какво по-хубаво от едно питие в горещия петъчен след обяд. Минавам покрай тях с мисълта, че на връщане ще изпия нещо студено.


Минавам покрай  шарени  триколки, чакащи клиенти, строени в редица като войници.

Стигам  да вазата. Култова място на града, превърнало се в емблема на парка. Няма русенец на когото да кажеш, че ще го чакаш на вазата, да не се сети за какво става въпрос.


Поемам по дългата паркова пътека. Вървя безцелно, старая се да изключа от паметта си цифрите, документите, графиците и всичко, което ме затормозява. Искам да си подаря няколко часа отмора, няколко часа фриволно криволичене из алеите на парка.


Снимам по пътя си всичко, което ми се струва хубаво, като този обръч от чимшир изпъстрен в следата с разноцветни калии.

Любен Каравелов се е замислил за бай Ганьо и достолепно наблюдава дали съвременните българи имат същия манталитет или вече са истински европейци.


От лявата ми страна между дърветата се вижда в далечината и сградата на английската гимназия, едно от най-добрите училища на града.


Продължавам по пъта надолу и стигам до кокетни заведенийца, превърнали се в емблема не само на парка, но и на града.



Все още няма много клиенти. Майки с колички, малки деца и баби пенсионерки са посетителите на заведенията в този час. Масите стоят празни в очакване на нови клиенти.




Няколко гълъбчета кълват подхвърлените им трохи, а двама възрастни направо са се заели със задачата да им хвърлят трохи.















Примамливи реклами ме канят да си купя сладолед.
И продавачката на сладолед е доволна. Колкото по-горещо, толкова повече продаден сладолед. Спирам се до нея и и предлагам да я снимам, а тя кима одобрително.










Връщам се вече. Заведенията около Дома на културата все още ме подканват да седна.

Приближавам се до бар Какао и в последния момент забелязвам статуята на гол млад мъж. 





Увековечавам я с моя фотоапарат и продължавам своята разходка.





Решавам в движение, че все още не ми се прибира и ще направя един тегел и в парка на възрожденците. Зеленината определено ми действа ободряващо и релаксиращо.








Минавам покрай недовършената все още църква, която гордо се издига в началото на парка

Тази сенчеста пътека, като че ли ме кани да тръгна напред под сянката на дърветата, които сигурно пазят много тайни на влюбени и на пияни, разбира се!

Хубаво е да се разходиш безцелно и неопределено. Просто ей-така за отмора и релакс. Малко настрани от шума и стреса, които неминуемо ни съпътстват.

Петък след обед е! Любимото ми време! Държавните учреждения затварят. Телефонът ми спира да звъни. Господи, предстоят ми два почивни дни! Какво блаженство!