Вземи изгоден кредит сега!

Creditpoint.bg - изчисли кредитния си рейтинг

неделя, 21 юли 2013 г.

Чудото наречено КРАМБАЛ!

Здравейте,
Много често съм се изненадвала и продължавам да се изненадвам от предприемчивостта на хората. Особено в положение на война. Ето така по време на втората световна война в Англия и Ирландия става популярен един сладкиш с името КРАМБАЛ.
По това време хланителните запаси са били ограничени, продуктите са били кът и така се ражда този сладкиш.
Думата КРАМБАЛ на английски означава троха. Десертът се състои от маслени трохи, захар и плодове. Разбира се, има и разновидности с филирани бадеми, със сладолед или сладкарска сметана. Иначе от почти всички плодове може да се сътвори това лакомство – от кайсии, френско грозде, къпини, боровинки, сини сливи и каквито още плодове ви дойдат на ума.
Миналата година събрах приятелки на следобедно парти. Бях получила поредния брой на списание good food. Тогава за първи път видях рецепта за крамбал. Стори ми се доста апетитна
И реших да пробвам. Ефектът беше поразяващ. Дори и приятелките ми, които не обичат сладко си ометоха чинийките. На мен също много ми допадна този крамбал.
Днес ще ви представя  две рецепти на КРАМБАЛ, а именно ягодов и къпинов.

Оригиналната рецепта на крамбала в списанието е с ягоди и ревен. Ревен обаче съм виждала само веднъж в Лидъл и затова го приготвих само от ягоди. Надявам се, че виждате хрупкавата зърнеста коричка и препечените филирани бадеми.
Ако искате да се представите още по зашеметяващо пред гостите си, гарнирайте с топка ванилов сладолед.

Ягодите преминаха вече,но замразени ягоди се предлагат както в Кауфланд,така и в Лидл.Така,че нямате никаква пречка да приготвите този вкусен десерт.



















А ЕТО И РЕЦЕПТАТА :

ЗА КРЪМБЪЛА:                                                                                ЗА ПЛОДОВИЯ СЛОЙ:
140 г. брашно                                                                          85 г.захар
50 г.смлени бадеми                                                                1 препълнена ч.л.нишесте
100 г.захар                                                                               450 г.ягоди,почистени,а едрите
100 г.масло,нарязано                                                             разполовени
25 г. филирани бадеми                                                          450 г.ревен,едро нарязан
                                                                                                /за сервиране по желание ванилов
                                                                                                сладолед/

1.       Загрейте фурната на 190 градуса/170 градеса с обдухване/. За кръмбъла смесете брашното, смлените бадеми и захарта в купа и ги претрийте с маслото на трохи. Пресипете сместа в плитка тава и я разстелете равномерно. Направете я на бучици, като сипвате с пръсти и запечете за 10 минути.
2.       За плодовия слой смесете захарта и нишестето в голяма купа и объркайте в тях ревена и ягодите/ако не разполагате с ревен, можете да използвате двойно количество ягоди/, докато се покрият добре. Прехвърлете ги в тенджерка и варете на бавен огън,като бъркате,докато плодовете омекнат,а отделеният сок се сгъсти.
3.       Прехвърлете плодовата смес в огнеупорен съд, като я полеете с гъстия сок. Добавете филираните бадеми към сместа за кръмбъла и поръсете плодовете с нея. Запечете за 20 мин., докато плодовете омекнат, а коричката стане златиста.
Сервирайте кръмбълът топъл. По желание гарнирайте с топка сладолед.

Рецептата за къпиновия кръмбъл е почти идентична. Той обаче е гарниран с разбита сметана.




     Начин на приготвяне

1. Загрейте фурната на 180°С (160°С с обдухване). Сложете къпините, захарта и нишестето в купа и разбъркайте. Изсипете сместа в намазан с масло съд за фурна и го оставете настрана за 15-20 минути.

2. В голяма купа втрийте с пръсти маслото в брашното, докато получите едри трохи. Добавете кафявата захар и разпределете сместа равномерно върху къпините. Печете 45-50 мин до получаването на златистокафява коричка. Оставете кръмбъла да поизстине и го поднесете със сметаната.


ДА ВИ Е СЛАДКО!

Няма коментари:

Публикуване на коментар